Tesla’nın fabrikasında şok çatışma, polisler araya girdi

Almanya’daki iklim protestocuları, aktivistler ve kolluk kuvvetleri arasındaki çatışmalar sırasında cuma günü polis barikatlarını aştı. Protestocular Berlin yakınlarındaki Almanya’nın Grünheide kentindeki Tesla gigafactory’sinin yakınına ulaştılar. Bu, Tesla’nın fabrikasının genişleyip genişleyemeyeceğini belirlemek için önümüzdeki hafta yapılacak yerel yönetim oylaması öncesinde planlanan beş günlük gösterinin bir parçası.

Alman Welt gazetesi de olaya katılan en az bir kişinin yaralandığını bildirdi. Polisin kalabalığı engellemek için biber gazı ve cop kullandığı ve en azından bazı tutuklamaların olduğu bildirildi.

Protestolara katılan gruplardan birinin sözcüsü Wired’a polis bariyerlerini aşarak Tesla alanına baskın yaptıklarını söyledi. Disrupt Tesla’dan Lucia Mende, “800 kişi gigafabrika binasına girdi” dedi. Ancak yerel polis, X’te aktivistlerin yalnızca siteye bakan bir alana ulaştığını bildirdi. “Şu ana kadar girmelerini engellemeyi başardık” diye paylaşımda bulundular.

Tesla’nın fabrikasında şok çatışma, polisler araya girdi

Şubat ayında yapılan (bağlayıcı olmayan) bir oylama, Grünheide sakinlerinin genişlemeye neredeyse ikiye bir oranında karşı çıktığını gösterdi. Hiçbir sebep olmasa bile yerel yönetimin, seçmenlerin ezici iradesini kapitalizm adına bir kenara itme şansına sahip olması, azınlık yönetimine direnen herkesin kaşlarını kaldırmaya yetiyor.

Wired, bölgenin aynı zamanda Almanya’da su kıtlığı en fazla olan bölgelerden biri olduğunu belirtiyor ve bölge sakinleri, devasa fabrikanın, orada yaşayan insanlara çok daha az su bırakarak kaynağı tüketeceğinden endişe ediyor. Tesis aynı zamanda yerel su kaynaklarını da kirletebilir.

Bu korkuların haklı olduğu görülüyor: Tesisin yıllık 1,4 milyon metreküp su kullanma lisansı var ve Wired’ın salı günkü ayrı bir raporunda bu miktarın büyük bir kasaba için yeterli olduğu belirtildi. Kirlenme korkusuna gelince, Tesla, 2019 yılında Kaliforniya’daki bir fabrikada çeşitli tehlikeli atık ihlalleri nedeniyle EPA tarafından para cezasına çarptırılmıştı. Şirket anlaşma için toplam 31.000 dolar ödedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir